
Belgisk Vit Choklad, 1 kg - Callebaut W2
- 1 kg vit choklad
- God smak
- Praliner, dessert m.m
Vit choklad är en chokladsort där endast kakaosmöret från kakaon används, inte kakaomassan. Kakaosmör varken smakar eller luktar särskilt mycket så därför tillsätts ofta vanilj eller vanillin. För att chokladen ska få kallas just vit choklad krävs det i EU att den består av minst 20 procent kakaosmör, minst 14 procent mjölkpulver och minst 3,5, procent mjölkfett.
Använd vit choklad för att göra chokladmousse, desserter, praliner och annat gott. Vit choklad är den chokladsort som är enklast att färga. Med fettbaserade chokladfärger kan du skapa riktigt vackra chokladskapelser i regnbågens alla färger.
Valrhona har en chokladsort som de kallar blond. Man kan säga att det är en blandning mellan vit och ljus choklad eller en vit choklad som har karamelliserats. Med smöriga toner och krämig konsistens smakar den som bakad vit choklad. Blond choklad är väldigt god att göra ganache på.
Snabb leverans
Mycket nöjd!
Snabb leverans
Mycket nöjd!!!
Snabb leverans
Snabb leverans och jag är mycket nöjd!! Rekommenderar starkt
Jättenöjd
Alltid lika nöjd, snabba leveranser!
Snabb leverans
Alltid snabb leverans och bra kund service