


Karen Davies Silikonform Mermaid Scales
Om Karen Davies
Karen Davies har dekorerat tårtor och undervisat i ämnet i 20 år, och hon har även skrivit flera böcker. Hennes silikonformar är populära och hon har en hel uppsjö med olika designer som gör tårtdekoreringen både roligare och enklare.
- Sjöjungfru, fisk eller drakfjäll
- Effektfullt
- 21 x 12 cm
Produktinformation
- Kontakt 0920-12210
- 120 dagars öppet köp
- Fri frakt över 499 kr
- Fria returer
Gör så här: Knåda din marsipan eller sockerpasta och skulle det behövas kan du även blanda i lite tylose pulver. Rulla ihop degen till en boll och arbeta ut sockerpastan eller marsipanen i formen, börja i mitten och arbeta dig utåt. Ta ur degen ur formen och dekorera ditt nya sjöjungfru eller drakfjäll i skimrande färger och glitter för att sedan pryda tårtan! Har du problem med att få ut sockerpasta och marsipan ur formen kan du strö lite Maizena i den före. Rengör och torka din silikonform ordentligt innan användning.
- Storlek: 21 x 12 cm
Lyckas med mat tipsar
- Den perfekta silikonformen för att skapa en otrolig draktårta! Fixa tårta med Game of Thrones tema eller för de yngre som kanske är förtjusta i filmerna om Draktränaren. Här hittar du inspiration till draktårtan!
- Dekorera dina färdiga sjöjungfrufjäll med skimrande färger och glitter i gröna och blå nyanser. Spana in söta sjöjungfrutårtor här.
- Självklart kan du även göra vanliga fiskfjäll med denna form till tårtan för storfiskaren!
Referens | KD792 |
Kategorier | Silikonformar, Piratkalas |